KATEGORİLER

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMININ 101. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

30-08-2023
 
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıl dönümü törenlerle kutlandı. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı Cumhuriyet Meydanında Saat: 09.30’da Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm yurda gönderdiği kutlama mesajı okundu.
Sevgili Vatandaşlarım, Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum. Büyük Zafer’in 101’inci yıldönümüne ulaştığımız bu gurur günümüzde, aziz milletimizin, Kıbrıs Türkü’nün ve dünyanın dört bir yanındaki 7 milyonu aşkın vatandaşımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı tebrik ediyorum.
30 Ağustos Başkomutan Meydan Muharebesi, milletimizin asırlardır sürdürdüğü beka mücadelesinin en kritik dönüm noktalarından biridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle 30 Ağustos Zaferi “Türk Ordusu’nun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek güç ve kahramanlığını tarihte bir daha belirleyen çok büyük bir eserdir”.
“Türk Milleti’nin özgürlük ve bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz anıtı” olan bu zaferle milletimiz, iradesine boyunduruk vurdurmayacağını, istiklal ve istikbaline gölge düşürmeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Bu vesileyle bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını minnetle yâd ediyor, tüm şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Alaçam İlçe Jandarma Komutanlığı Asayiş Tim Kom. J.Asb.Üçvş Mesut Kaya tarafından okundu. Kaya konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Bağımsızlık ve kurtuluş mücadelemizin zaferle taçlandığı Cumhuriyetimizin temellerinin inşa edildiği, tarihten silinmek istenen bir milletin direniş ve dirilişinin yükseldiği tüm ezilen milletlere moral ve heyecan kaynağı günü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.
19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan yolculuk 9 Eylül 1022’de İzmir’de sona ermiştir. Milli mücadele İzmir rıhtımında başlamış ve aynı yerde bitmiştir. Bu topraklarda hür, özgür ve tam bağımsız olarak bütün kazanımlarımız ile yaşamamızı 30 Ağustos’a borçlu olduğumuzu bilmek bir vatandaşlık borcudur. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 101 yüzyıl önce kazandığı büyük zaferin sonucunda elde edilen ’30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’nı dünya varoldukça Türk Milleti varlığından, birliğinden ve tam bağımsızlığından asla taviz vermeden hiçbir engel tanımadan ulusça anlamını, önemini o dönemi yaşayarak ve hissederek büyük onur, gurur, mutluluk, saygı ve sevgi, coşku ile kutlayacaktır. Bu toprakların yeniden vatan olmasını Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesine borçluyuz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Başkomutan Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmaz üzere silah arkadaşlarına bu zaferi Türk Milletine armağan eden Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan ve ülkemizin milletiyle bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum” dedi.
Daha sonra öğrenciler tarafından günün anlamına dair şiirler okundu.
Programa İlçe Kaymakamı Sayın Fikret ZAMAN, Belediye Başkanımız Sayın İlyas ACAR, Cumhuriyet Savcısı Sayın Yakup YILDIZ, İlçe Emniyet Müdürü Sayın Ramazan AKTAŞ, Jandarma Komutanı Binbaşı Sayın Yaşar GÖRMEZ, Milli Eğitim Müdürü Sayın Resul ÖZKURT, Kamu kurum ve Kuruluşlarının Müdür ve Amirleri, AK Parti İlçe Başkanı Sayın Hasan ÖZDEMİR, MHP İlçe Başkanı
Sayın Orhan SANCAK, CHP İlçe Başkanı Sayın Fuat CANBAZ, İyi Parti İlçe Başkanı Sayın Dursun AYVAZ, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sayın Vedat ÖZYILMAZ ve yönetim kurulu üyeleri, Muhtarlar Derneği Başkanı Sayın Hüseyin SÖNMEZ, Belediye Meclis üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.
Program sonrası İlçe Kaymakamı Sayın Fikret ZAMAN, Belediye Başkanız Sayın İlyas ACAR, Cumhuriyet Savcısı Sayın Yakup YILDIZ tarafından törene katılanların tebriklerini kabul ettiler.