KATEGORİLER

ALAÇAM’DA 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLANDI

16-07-2023
 
15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi günü etkinlikleri Şadibey Camiinde Akşam Namazı öncesi Şehitler için okunan Mevlid-i Şerif programı ile başladı. Saat 20:30'da Alaçam Cumhuriyet meydanından kortej eşliğinde başlayan Milli Birlik ve Demokrasi Yürüyüşü Cumhuriyet Meydanında son buldu.
Saat 21.00'da Cumhuriyet Meydanın devam eden program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ve Kuran'ı Kerim Tilaveti ile devam etti. Karayolları Kolin Fatih ortaokulu Müdürü Sayın Taylan METE ve Alaçam Fatih Kur’an kursu Müdürü Eyüp Macit Tarafından programın açılış konuşmaları yapıldı.
Belediye Başkanımız Sayın İlyas ACAR yaptığı konuşmada;”251 şehitle ülkemizin basışına gelen bu kötü hadiseyi unutmamak ve unutturmamak için buradayız. Ne zaman ki Anadolu'yu yurt edindik vatan edindik iste o günden bu güne emperyalist güçler bizim yakamızı bırakmadı bırakmayacaklarda. Biz ki bir birimize sevgi ve saygı ile sarılmadığımız sürece her zaman fırsat kollayacaklar. O yüzden Müslüman Türk Milleti her daim gözünü açık tutmalı birbirimize sımsıkı sarılmalıdır. Bizim öncelikli ilkemiz İstiklal ve istikbalimizdir. Hepinizi saygı sevgi ile selamlıyor, aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet gazilerimize sağlık sıhhat afiyet diliyorum dedi.
Alaçam Kaymakamı Sayın Fikret ZAMAN yaptığı konuşmada; ”Maalesef bir takım odaklar cumhuriyetimizin kurulmasında sonra dönem dönem ülkemizde her fırsata darbe girişiminde bulundular. En son 15 Temmuz hain darbe girişiminde Başkomutanımız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmasaydı bu insanları meydanlara davet etmeseydi vatanını, milletini, ezanına, bayrağını sahiplenmeseydi inanın bu tablo çok daha vahim sonuçlar doğura bilirdi.15 Temmuz darbe girişiminde 251 Kahraman şehitlerimizden iki tanesi Alaçamlı olduğu için onurluyuz gururluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle Alaçamlı Şehitlerimiz Muhammet Ali Aksu, Sevgi Yeşilyurt ve Şehitlerimizi rahmetle anıyor, tüm gazilerimize minnet duygularımı sunuyorum,” dedi.
Programda Şehit Muhammet Ali Aksu’nun yeğeni Mehmet Akif Kurnaz tarafından okunan şiir büyük beğeni topladı. Şehitlerin yakınları konuşma yaparak duygu ve düşünceleri paylaştılar.
Şehit Kadir KARA İmam Hatip Lisesi ve Osman Tural İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri tarafından şiirler okundu, Alaçam Anadolu İmama Hatip Lisesi öğrencileri tarafından şiirler okundu. 15 Temmuz anı defteri protokol üyeleri tarafından yazılarak imzalandı. Program Saat 00:13’de tüm camilerden okunan sala ile son buldu.
Programa İlçe Kaymakamı Sayın Fikret ZAMAN, Belediye Başkanımız İlyas ACAR, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sayın Yaşar GÖRMEZ, İlçe Emniyet Müdür Ramazan AKTAŞ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Resul Özkurt, Gençlik Spor İlçe Müdürü Sayın Cansu Keskin KARAASLAN,AK Parti İlçe Başkanı Sayın Hasan Özdemir ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Mhp İlçe Başkanı Hasan SANCAK ,belediye meclis üyeleri, kamu kurum kuruluşların müdürleri, şehit yakınları, gaziler ,muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.