KATEGORİLER

ALAÇAM’DA 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLANDI

16-07-2022


15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi günü etkinlikleri  Şadibey Camiinde Akşam Namazı öncesi Şehitler için okunan Mevlid-i Şerif programı ile başladı. Saat 20:30'da Alaçam Cumhuriyet meydanından kortej eşliğinde başlayan Milli Birlik ve Demokrasi Yürüyüşü Semra Acar anneler parkında son buldu.
Saat 21.00'da Anneler Parkında devam eden program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ve Kuran'ı Kerim Tilaveti ile devam etti. Açılış konuşmasını İlçe Müftüsü Orhan BAL yaparak şu ifadeleri kullandı: Bugün 15 Temmuz bundan tam 6 yıl önce bugün, ülkemiz tarihin şehit olmadığı korkunç bir ihanet ile karşılaştı. Suret-i haktan görünerek yıllar yılı milletimizin tüm maddi ve manevi değerlerini istismar eden, dış güçlere şer odaklarıyla iş birliği yaparak pek çok alanda güç sahibi olduktan sonra bu gücü kendi menfaatleri için kullanan bir yapının içerisinde olduğu ortaya çıktı. Gençlerimizi ailelerinden koparmaya çalışmış, yüreklerinden vatan sevgisini, millet olma bilincini ve ümmet olma şuurunu söküp atmak için çaba göstermiş. Tarih boyunca nice ihaneti feraset, cesaret ve fedakarlığıyla aşan aziz milletimiz, Allah’ın Nusret ve inayetiyle bu işgal girişimine geçit vermemiştir dedi.
Belediye Başkanımız Sayın İlyas ACAR yaptığı konuşmada: Türk milleti tarih boyunca birçok hadiseler ile karşılaşmış ama hiç bir zaman özgürlük ve hürriyetinden taviz vermemiştir vermeyecektir. Yaşadığımız coğrafyanın verdiği zorluğu ile birlikte Yüce Türk Milleti her zaman böyle hain saldırılara maruz kalmış fakat can siper vatanını, milletini, bayrağını ve imanını korumuştur ve ilelebet koruyacaktır. Aziz Milletimiz Kurtuluş Savaşı'nda, Çanakkale'de, Sakarya'da hiç bir zaman düşmana geçit vermedi bundan sonrada vermeyecektir. 15 Temmuz hain darbe girişiminde Necip Türk Milleti dış güçlerin ülkemiz üzerinde oynadıkları oyunu yek vucut olarak bir kez daha bozmuştur. Yüce Türk Milleti olarak her daim uyanık olmak zorundayız. Ezân-ı Muhammedîye susturmamak bayrağımızı indirmek için birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Hepinizi saygı sevgi ile selamlıyor, aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet gazilerimize sağlık sıhhat afiyet diliyorum dedi.
Alaçam Kaymakamı Sayın Fikret ZAMAN, ’’15 Temmuz Destanını kutladığımız bugünde bayrağımıza, bağımsızlığımıza sahip çıkan tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimize uzun ömürler diliyorum. Bugün bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken diğer taraftan da dünyada eşine az rastlanır bir direnişe şahit olmanın gururunu yeniden yaşıyoruz.
Fethullahçı terör örgütü tarafından yapılan hain darbe girişimi karşısında halkımız sokaklara, meydanlara inerek, hainlerin karşısına dikilerek bu talihsiz ve menfur girişimi engellemiştir. İşte aziz şehitlerimiz, gazilerimiz o gece bir toprak nasıl vatan olur, nasıl vatan kalır bir kere daha gösterdiler bize. Bu duygu ve düşüncelerle Alaçamlı Şehitlerimiz Muhammet Ali Aksu, Sevgi Yeşilyurt ve 249 Şehidimizi rahmetle anıyor, tüm gazilerimize minnet duygularımı sunuyorum. Tekrar 15 Temmuzların yaşanmaması temennisiyle, şahsım ve ilçem adına bu güzide topluluğa 15 Temmuz’un seneyi devriyesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programına katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum’’ dedi.
Programda Şehit Muhammet Ali Aksu’nun yeğeni Mehmet Akif Kurnaz tarafından okunan şiir büyük beğeni topladı. Alaçam Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu ve Osman Tural İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri tarafından şiirler okundu,   Alaçam Anadolu İmama Hatip Lisesi öğrencileri tarafından da şiirler okundu. 15 Temmuz anı defteri protokol üyeleri tarafından yazılarak imzalandı. Program Saat 00:13’de tüm camilerden okunan sala ile son buldu.
Programa İlçe Kaymakamı Sayın Fikret ZAMAN, Belediye Başkanımız İlyas ACAR, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sayın Yaşar GÖRMEZ, İlçe Emniyet Müdür Vekili Sayın Erol Can KESKİN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Serhat Murat KARAGÖL, İlçe Müftüsü Sayın Orhan BAL, Gençlik Spor İlçe Müdürü Sayın  Cansu Keskin KARAASLAN, Toplum Sağlığı Müdür Sayın Ertan BAŞ, AK Parti İlçe Başkanı Sayın Hasan Özdemir ve Yönetim Kurulu Üyeleri, belediye meclis üyeleri, kamu kurum kuruluşların müdürleri, şehit yakınları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.