KATEGORİLER

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TÖRENLERLE KUTLANDI

29-10-2019

 

        29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 96.yıl dönümü kutlamaları Alaçam Hükümet Konağında Saat 09:00’da Alaçam Kaymakamı Sayın Fikret ZAMAN makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Tebrik ve kabullerin ardından Alaçam Şehir Stadyumunda düzenlenen program ile kutlamalar devam etti.

            Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Alaçam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte hazırladıkları törene ilçe Kaymakamı Sayın Fikret ZAMAN, Belediye Başkanımız Sayın  İlyas ACAR, Cumhuriyet Savcısı Sayın Emine SÖYLEMEZ, Garnizon Komutanı Sayın Samet KURUÇELİK, İlçe Emniyet Müdür Vekili Sayın Erol Can KESKİN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Sezai TURAL, daire amirleri, kamu kurum kuruluş yetkilileri, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

            İlçe Kaymakamı Sayın Fikret ZAMAN, Belediye Başkanımız Sayın  İlyas ACAR ile birlikte stadyum içerisinde öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

            Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi Türk Dil ve Edebiyatı Öğretmeni Sayın Nilay OVALI ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dil ve Edebiyatı Öğretmeni Sayın  Fatih Serkan DENİZ'in sunuculuğunu yaptığı program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemi belirten konuşma İlçe Kaymakamı Sayın  Fikret ZAMAN tarafından yapıldı. Zaman konuşmasında şunları söyledi; “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. Yılına erişmenin mutluluğu kıvancı içinde hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

            Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliği milletimizin eşsiz mücadelesi neticesinde kurulan cumhuriyetimiz bizim için sadece bayramdan ibaret değildir. İşte bu nedenle Atamız bugün en büyük bayramımız diyerek milletimize armağan etmiştir. Biz de bu bayramı sonsuza kadar kutlayarak Atamızın aziz emanetine sahip çıkacağız, Cumhuriyeti korumak, kollamak, yüceltmek hepimizin görevidir. Bizlere düşen milletçe kenetlenerek beraberce Cumhuriyetimizi yarınlara hazırlamaktır, bunun için de çok çalışacağız, ülkemize, milletimize, bayrağımıza sahip çıkacağız.

            Cumhuriyet yönetiminde egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Her kesin seçme, seçilme hakke vardır. Kamu yönetiminde görev almada eşit şartlara sahiptir, kamu hizmetlerinden herkes faydalanır demokrasiye en uygun idare olan cumhuriyet esasen kimsesizlerin kimsesidir.

            96 yıllık cumhuriyet yönetiminde ülkemiz her geçen gün daha da gelişmekte, halkın refah seviyesi artmaktadır. ancak asla rehavete kapılmamalıyız. Gelecek yıllarda da güçlü olmak için çalışmalı çok üretmeli ve doğal kaynaklarımızı çevremizi korumalıyız.

            Ülkemiz uzun yıllar PKK terör örgütleri ile mücadele etmektedir.Ayrıca yakın bir tarihte 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ Terör Örgütü milletimize ve Devletimize hain bir kalkışmada bulunmuştur.Atatürk'ün Yurtta Barış Dünyada Barış anlayışı ile ancak tarih boyunca iç ve dış düşmanlarımız olmuştur ve olacaktır bunun için daima uyanık olacağız, kimsenin maşası olmadan fikri hür vicdanı hür nesiller yetiştireceğiz.Gelecek nesilleri Atatürk Milliyetçiliğine bağlı vatan ve bayrak sevgisi ile dolu bir gençlik yetiştirmek ana babaların öğretmenlerin ve her Türk vatandaşlarının görevidir.

            Sözlerimi tamamlarken başta büyük Atatürk olmak üzere Cumhuriyetimizi kurma yolunda şehit olan, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum aziz ruhları önünde saygı ile eğiliyorum.Yaşasın Türk Milleti yaşasın Türkiye Cumhuriyeti dedi.

Törende öğrenciler tarafından şiirler okundu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğüne bağlı çeşitli Jimnastik ve Tekvando gösterileri düzenlendi. Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından halk oyunları seyirciler tarafından alkış aldı. Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından şiirlerin okunması, Cumhuriyet Kadınlarının tanıtım gösterisi, Solo şarkılar söylenmesi ve çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri takdim edildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni sonrası Protokol üyeleri, Öğretmenler, Öğrenciler ve halkın katılımı ile "CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ" Şehir stadyumundan başlayarak lise caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanında İstiklal Marşının okunması ile son buldu.